Strona główna - Artykuły


Artykuły - Nowotarski i spółka

  Pośród zimowych gier zespołowych największe sukcesy odnosili hokeiści Piasta Cieszyn. Ci, Którzy parniętają drużynę z tal 50. chętnie wracają wspomnieniami do czasów, kiedy w Cieszynie grały najlepsze drużyny krajowe. Do czołowych hokeistów z tego z tego okresu mieszkających do dziś w Cieszynie, należy Zygmunt Nowotarski - świetny obrońca, członek kadry olimpijskiej.

  Miał zaledwie 22 lata kiedy wystąpi! w pamiętnym meczu 6 grudnia 1945 r., kiedy to Piast zmierzył się z Cracovią. Przedwojenny mistrz Polski, w którym grała olimpijska trójka: Wolkowski - Kowalski - Marchewczyk, wracała właśnie z Pragi. Postanowiono wykorzystać tę okazję do rozegrania spotkania sparingowego. Było to porywające widowisko, chociaż kibice już. przed meczem skazywali nasz zespól na wysoka przegraną. Krakowianie wygrali 3:1, ale przyszło im to z trudem. Następnego dnia rozegrano rewanż. Po remisowych dwu tercjach ostatecznie wygrali goście 4:1. Cieszyński zespól wystąpił w składzie: Mrowiec, Nowotarski - Boruta, Gojny - Hanzlik - Huta oraz Lazar I - Cienciała - Lazar II.

  Drugim partnerem naszych hokeistów była Wisła Kraków, która w sezonie 1947/48 zdobyła miano najlepszej drużyny w kraju (nie było wówczas rozgrywek ligowych, a zespoły walczyły w pionach federacji). Krakowianie zjechali do Cieszyna pewni wygranej, tymczasem dostali sromotne lanie ulegając aż 2:11. Drużyna Piasta była dotrenowana, korzystała bowiem gościnnie ze sztucznego lodowiska w Ostrawie i miała za sparingpartnerów kluby tego zagłębia.

  Z kart historii cieszyńskiego hokeja należy także odnotować mecz kontrolony z kadrą Polski. Było to przed igrzyskami olimpijskimi w St. Moritz (1948 roku). Reprezentacja trenowała za Olzą i wlaśnie w Ostrawie odbyt się ów mecz. Zakończył sie wynikiem remisowym 4:4 i jak pisała ówczesna prasa śląska byt to rezultat zasłużony. Podczas tego pojedynku a także w czasie wspólnych treningów naszych hokeistów z kadra został odkryty talent Zygmunta Nowotarskiego, którego postanowiono włączyć do ekipy olimpijskiej. Nie pojechał wprawdzie do St. Moritz, gdyż władze PZHL nie załatwiły na czas paszportu wszedł jednak do kadry narodowej, w której grał nieprzerwanie do 1953 r. Tworzyli wraz z Wienckiem z Cracovii najlepszą parę obrońców w kraju. Bronił barw narodowych podczas tournee naszej reprezentacji po ZSRR (1949). Grał w 3 spośród 5 pojedynków rozegranych z drużyna Bobrowa. Tam też do przykrej kontuzji. W tym czasie występował także w reprezentacji Śląska i był jej kapitanem. W 1951 r. hokeiści cieszyńscy zdobyli miistrzostwo Polski Zrzeszenia "Ogniwo". W zespole występowali wówczas: Zientek. Nowwotarski, Klajsek, Lazar, Czerny, Śliwka. Hanzlik, Gojny, Huta, Krzak, Berdy i Kędzior.

  Z początkiem lat 50 następuje rozłam w cieszynskim hokeju. W roku 1952 większość zawodników "Piasta" pracowała już od kilku lat w "Celmie" i "Cefanie". Ponieważ istniał drugi klub sportowy "Stal", oparty o te dwa zakłady, postanowiono założyć sekcję hokeja na lodzie z zawodników "Piasta". Większość zawodników przechodzi do pracy w "Celmie" zasilając sekcję hokejową Stali. Zespół zdobywa w sezonie 1952/53 mistrzostwo Zrzeszenia "Stal" a Z. Nowotarski zostaje uznany za najlepszego obrońcę turnieju. W 1953 r. "dezerterzy" wracają do Piasta, gdzie grało już wówczas kilku świetnych zawodników. W jej skład wchodzili: bramkarze - Pacut. Zientek, Dasiewicz, obrońcy - Nowotarski, Lazar. Czerny i Piechurko, napastnicy - Gojny, Hula, Hanzlik, Paluch, Nikodemowicz, Kędzior, Stanieczek, Masełko, Trojanowski i Olszowski. Zespół ten gromił najlepsze drużyny krajowe. Odjeżdżały z Cieszyna z pokaźnym bagażem bramek KTH Krynica, GKS Katowice, Podhale Nowy Targ i warszawska Legia.

  Pod koniec lat 50. większość cieszyńskich hokeistów kończy karierę zawodnicza w tym również Z. Nowotarski. "Zwerbowani" do Cieszyna hokeiści wracają do swoich klubów. Wielu poświęca się pracy trenerskiej i to nawet w reprezentacji Polski, jak np. Masełko czy bracia Nikodemowiczowie.

  Zespół znad Bobrówki gra coraz słabiej. Wypada z ekstraklasy do II ligi, potem do III ligi. Brak sztucznego lodowiska zmusza go do treningów w odległym Oświęcimiu i Jastrzębiu. W końcu działalność sekcji zostaje zawieszona.

  Z czasem Cieszyn dorobił się sztucznego toru ale nie był już w stanie zmontować dobrej drużyny. Starzy hokeiści spotykali się czasami na lodowisku, aby rozegrać mecze towarzyskie ze swymi kolegami z innych klubów. Powstało Ognisko TKKF "Klepa", które w wiekszości było organizatorem tych imprez propadowych. Angażowało się także w szkolenie młodych chłopców i organizowało dla nich turnieje. W tym sezonie Ogniwo ma zamiar uruchomić rozgrywki szkolnych "dzikich drużyn". Może z tych młodych hokeistów wyrosnie kadra, która przywróci blask cieszyńskiemu hokejowi.

PAWEŁ CZUPRYNA

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Pazdziernik
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:13524 gości.
Dzisiaj (2024-10-03) stronę odwiedziło: 2282 gości.
Wczoraj (2024-10-02) stronę odwiedziło: 440 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony