Strona główna - Historia


Historia 

Polski sport w Cieszynie zrodził się w walce o polską młodzież, ulegającą wpływom germanizacyjnym w zaborze austriackim. W czasie, gdy starsze, patriotyczne pokolenie skupiało się w Macierzy Szkolnej, młodzież oddana została na pastwę niemieckich klubów, takich jak: Eislaufverie, Teschner Tenis Klub, Schwarz - Rot czy Schwarz - Weiss. Dlatego też w 1908 roku powstało z inicjatywy Tadeusza Regera Robotnicze Stowarzyszenie Oświatowo - Gimnastyczne "Siła", które obok organizacji koncertów, odczytów, teatrów amatorskich tworzyło również kluby sportowe. W rok później a więc w 1909 roku grupa cieszyńskich sportowców powołała do życia Towarzystwo Sportowe "PIAST". Adam Sikora, gospodarz z Cieszyna, oddał część swojego gospodarstwa nad Olzą, gdzie powstało pierwsze klubowe boisko (dzisiejszy Park Sikory w Czeskim Cieszynie). Powstała też, jakże by inaczej drużyna futbolowa. Piłkarze występowali wówczas w koszulkach w biało - czerwone pasy oraz w białych, bądź czarnych spodenkach. Do czołowych piłkarzy tego okresu należeli: Branny, Czaputa, Franek, Dyla, Kantor, Kożusznik, Pindur, Śliwka, Wałach, Zoń, Zientek i Adamik. W 1911 roku jedenastka Piasta wygrała mecz z zespołem Katbolischer Jugendverei Habsburg. Lokalne derby Piasta z niemieckim DST przekształcały się zawsze w patriotyczne manifestacje polskości.

Piast Cieszyn - 1920
Stoją od lewej: Adamik, Nowak, Grania, Banert, Ojczeczek, Pierniczek, Kupczok i Blem. Poniżej od lewej: Studencki, Klimonda, Gwocha.
 
Piast Cieszyn - 1921

 
Po zakończeniu I Wojny Światowej klub reaktywowano w czerwcu 1922. inauguracyjne zebranie w gospodzie Łyska przy zbiegu ul. Hażlaskiej i Folwarcznej odbyło się z inicjatywy przede wszystkim adwokata dr Kustgolda i mistrza piekarskiego Kopoczka. Prezesem wybrano Antoniego Morcinka, który odwzajemnił zaufanie w ten sposób, że sprzedał w celu uzyskania niezbędnego sprzętu i ubiorów... hektar pola. Początkowo Piast był klubem piłkarskim. Pierwsze mecze rozgrywano w Parku Sikory. Nieco później Wydział Gminny przyznał Piastowi teren na boisko nad Bobrówką koło Elektrowni. Łąka została zniwelowana, przekopano rowy odpływowe, usypano wał ziemny, zrobiono ogrodzenie i bramę wejściową. W czerwcu 1923 roku obiekt nadawał się do rozgrywania meczy; poświęcił go ks. Sznurowacki. Ludność niemiecka Cieszyna nie zapomniała mu tego. Po wybuchu II Wojny Światowej został aresztowany; zginął w 1942 w Dachau. Dzięki boisku zwiększyła się ilość meczy piłkarskich, które miały nadal charakter towarzyski. Najczęściej rozgrywano je z drużynami słowackimi, między innymi z SK Vrutky i SV Martinem oraz z jedenastkami z Czadcy i Żyliny. W 1924 Piast, chociaż nadal klub jednosekcyjny, posiadał już dwie drużyny piłkarskie. W pierwszym zespole bramki bronił Franciszek Klimanda, a w drużynie grali: Adamik, Jan Nowak, Wiktor Grania, Maks Bernet, Otton Ojczyk, Jan Pierniczek, Erwin Kupoczok, Jan Blem, Karol Studencki i Bohumin Gwóźdź. W 1926 Antoni Morcinek zrezygnował z funkcji prezesa Towarzystwa. Na jego miejsce został wybrany Jan Madej, który pełnił funkcję do wybuchu II Wojny Światowej.

  
W latach 30. piłkarze Piasta rozgrywali mecze mistrzowskie w okręgu obejmującym powiaty: Cieszyn, Bielsko i Żywiec. Z tego okresu najpamiętniejsze są wyjazdy na spotkania z Czarnymi i Koszarawą Żywiec. Krewcy górale, nie mogąc pogodzić się z przegraną swoich pupilów, zmuszali piłkarzy z Cieszyna do opuszczania boisk w... tempie stumetrówki. W 1938, po remisowym spotkaniu z RKS Oświęcim 2:2, piłkarze Piasta zdobyli mistrzostwo klasy B i awansowali do klasy A. W zespole grali wówczas między innymi: Biernat, Blem, Bohonos, Galeja, bracia Greniowie, Gwóźdź, Hanik, Juzof, Klimonda, Kupczok, Nowak, Michalik, Oceczek, Peter, Pierniczek, Sajda, Socholik, Starzyk, Studencki i Ziętek. W tych latach powstały przy Piaście dalsze sekcje: gimnastyczna, lekkoatletyczna, bokserska, strzelecka i szczypiorniaka. W czasie II Wojny Światowej działalność Piasta została zawieszona, nie oznacza to, iż nie grano w piłkę nożną. Grano, ale w konspiracji. Tak przynajmniej twierdzi doskonały hokeista na lodzie, Zygmunt Nowotarski.

  Już 20 maja 1945 roku spotkali się w Domu Narodowym pozostali przy życiu przedwojenni działacze sportowi oraz sportowcy Cieszyna. Przyjęli decyzję o reaktywowaniu TS Piast. Wybrano Zarząd klubu w składzie: Jan Smotrycki - prezes, Tadeusz Zubek, Paweł Szkubnia - wiceprezesi, Stanisław Waszkowski - sekretarz, Wiesław Ryszka - skarbnik, Emil Pindur - gospodarz, Karol Cmiel - komisarz oraz Jan Kukuczka, Mieczysław Waszkowski, Ludwik Białek, Władysław Oszelda, Ronchetti, Szyndlar i Szczotka. W kilka miesięcy później dołączyli dalsi m.in. Witold Zarzycki, Józef Olearczyk, Edmund Grzeganek, Mieczysław Wróblewski, Władysław Babiński, Jan Walica, Jan Kubień, Alojzy Sitko, Edward Niedoba i Władysław Zotyka. Jako pierwsza rozpoczęła działalność sekcja piłki nożnej. Pierwszym międzynarodowym występem był mecz z jedenastką Slezka Ostrawa, wygrany przez Piasta 3:1.

  W 1946 roku prezesem TS Piast został Witold Zarzycki. W połowie 1946 roku zespół Piasta, który trenował Alojzy Sitko rozpoczął rozgrywki w klasie B. W 1947 roku prezesem klubu został Mieczysław Wróblewski, w rok później Edward Grzeganek, a w 1950 Józef Zuberek.

Piast Cieszyn - 1949
Stoją od lewej: Sztoler, Połednik, Stoły, Grędzioch, Brenner, Lanc, Szkwara, Sitko. Klęczą od lewej: Głąbik, Zubek, Szwarc.

  W roku 1949 doszło do zmiany nazwy klubu, co było związane z reorganizacją sportu związkowego w Polsce. Klub przyjął nazwę Terenowe Koło Sportowe Ogniwo. W tymże roku jedenastka Ogniwa (Piasta) grała już w lidze śląskiej, z dużymi szansami awansu do II ligi (awansował Ruch Radzionków). W 1953 roku w śląskiej A klasie grały już dwa zespoły z Cieszyna: Ogniwo (Piast) i Stal. W obu zespołach pełno było zawodników o ustalonej renomie (Słaboszewski, Baron, Bystrzycki, Moskorz, Studencki, Śliż, bracia Krupowie. Drużynę Ogniwa prowadził w tym czasie Jóźko Słonecki.

Ogniwo (Piast) Cieszyn - 1952
Stoją od lewej: Dygoś, Krupa, Wiśniewski, Śliż, Kupczok, Bystrzycki, Huczałą, Janusz, Wojnar, Baron, Studencki.

  19 grudnia 1954 następuje kolejna zmiana klubu na Zrzeszenie Sportowe Sparta. Do historycznej nazwy Piast, klub powrócił w 1956 roku. W sezonach 1958 - 1959/60 piłkarze Piasta występowali w III lidze.

TKS Piast Cieszyn - 1956
Na zdjęciu drużyna piłkarska TKS Piast Cieszyn - mistrz piłkarski klasy B powiatu Bielsko - Cieszyn sezonu 1956
Od lewej: Jan Walica - kierownik sekcji, Ryszard Wilga, Henryk Wojnar, Marian Krupa, - kapitan drużyny, Kazimierz Nowak, Stefan Śliż, Bolesław Ciemała, Andrzej Krupa, Józef Baszczyński, Edward Szczurek, Adam Janiszewski - trener oraz klęczą: Kazimierz Swakoń, Alfred Studencki i Leon Miech.
 
TKS Piast Cieszyn - 1958
Na zdjęciu drużyna piłkarska TKS Piast Cieszyn - mistrz piłkarski klasy A powiatu Bielsko - Cieszyn, która we wrześniu wywalczyła awans do III ligi
Od lewej: Stanisław Baron, Alfred Studencki, Andrezej Krupa, Kazimierz Swakoń, Kazimierz Nowak, Zbigniew Wiśniewski, Stefan Śliż, Leon Miech, Józef Dygoś, Piotr Czerny, Edward Szczurek, oraz Antoni Grej

  W 1960 roku jedenastka Piasta spadła z III ligi. W 1963 roku piłkarze grali w A klasie (XI miejsce), by w latach 1965 - 69 występować w B klasie, razem z niektórymi LZS - ami. Jedynym jaśniejszym punktem tego okresu było zdobycie w 1968 roku przez trampkarzy wicemistrzostwa Śląska - po przegraniu z Górnikiem Zabrze (1-2).

Piast Cieszyn - 1968
Stoją od lewej: Zbigniew Gierczyński, Nacharnowicz, Rajski, Sitek, Zbigniew Nacharnowicz, Stanisław Kozyra, Bogusław Sztoler, Mucek, Antoni Panewka, Mirosław Sęk, Kantor, Andrzej Zysek.

  Chcąc wzmocnić organizacyjnie cieszyński sport, zadeklarowano fuzję Piasta ze Stalą. Koncepcję połączenia klubów przedstawił w 1968 ówczesny przewodniczący PMRN w Cieszynie Jacek Daszkiewicz, a w imieniu władz partyjnych poparł ją sekretarz ówczesnego Komitetu Powiatowego Tadeusz Tomiczek. Koncepcja posiadała wielu przeciwników. Ostatecznie do połączenia doszło 14 sierpniu 1969 i powstał Klub Sportowy Cieszyn. Prezesem został Jan Kulig, a wiceprezesami Robert Weber, Władysław Zotyka, Alfred Mazur, Władysław Babiński i Rudolf Cieślar. W rok później na funkcji prezesa Kuliga zastąpił Albin Piecha. Do starej nazwy Piast powrócił 17 grudnia 1979, za prezesury Ottona Ślosarczyka.

KS Cieszyn - 1971
Od lewej: Józef Dziadurski, Marian Hus, Józef Matloch, Ryszard Krogulewski, Stanisław Szczotka, Piotr Krupa. Klęczą od lewej: Eugeniusz Sikora, Janusz Kędziora, Andrzej Zysek, Adam Mięciel i Rudolf Siąkała.

  W latach 1972 - 1978 z pomocą ówczesnych Zakładów Elektromaszynowych "Celma" powstał w Cieszynie kompleks obiektów sportowych, na którego to stadionie piłkarskim w 1978 roku rozegrano mecze Międzynarodowego Turnieju Juniorów "UEFA `78".

  15 marca 1972 przekazano do użytku halę sportową. By w kolejnych 1972 - 1978 oddać do użytku zmodernizowany pawilon sportowy wraz z pomieszczeniami i urządzeniami do obsługi stadionu oraz hali. Powstały także: sala o pow. 130 m kw. dla tenisistów stołowych, hotelik na 30 miejsc, kawiarenka, natryski, magazyn na sprzęt sportowy. Stadion otrzymał nową murawę boiska o wymiarach 105 x 65 m, boisko do siatkówki o nawierzchni kortowej i do koszykówki o nawierzchni asfaltowej. Pod koniec 1981 klub wzbogacił się o sztuczne lodowisko.

KS Cieszyn - 1973
Na zdjęciu drużyna piłkarska KS Cieszyn - mistrz piłkarski klasy A powiatu Bielsko - Cieszyn, w sezonie 1972/73.
Stoją od lewej: Józef Kasztura - trener, Waldemar Machinko, Marian Tatuś, Józef Dziadurski, Józef Matloch, Marian Hus, Edward Sikora, Ryszard Krogulewski, Ryszard Kuczyński - kierownik drużyny. Klęczą od lewej: Roman Grycz, Janusz Kędziora, Czesław Banot, Bogdan Kuczyński, Zbigniew Kuczyński, Marian Halama.
 
KS Cieszyn - 1978
Na zdjęciu drużyna piłkarska KS Cieszyn - mistrz piłkarski klasy A powiatu Bielsko - Cieszyn, w sezonie 1977/78.
Stoją od lewej: Józef Urbaczka - działacz, Otton Ślosarczyk - prezes, Jan Iwanicki, Zbigniew Janiszewski, Roman Kuczyński, Ryszard Wyszyński, Józef Kasztura - trener, Andrzej Jakubiec, Janusz Kaleta, Mirosław Mikler, Andrzej Matysiak, Władysław Zotyka. Klęczą od lewej: Ryszard Kuczyński - kierownik drużyny, Janusz Stalmach, Czesław Banot, Zbigniew Naharnowicz, Krzysztof Sitek, Janusz Kędziora.

  W sezonie 1986/87 Piast zajął w rozgrywkach ligi okręgowej 13 miejsce i spadł do A klasy. Na dodatek rozwiązano drugą drużynę. Dopiero za Janusza Kunisza powiało optymizmem; trampkarze Adama Janiszewskiego zdobyli mistrzostwo Podbeskidzia. Reaktywowano też II drużynę seniorów. W sezonie 1989/90 drużyna Piasta Cieszyn pod wodzą Bogusława Sztolera zdobyła mistrzostwo Klasy A i awansowała do "okręgówki" by w następnym wywalczyć awans do Ligi Międzywojewódzkiej (IV Liga) w sezonie 1990/91 również pod wodzą Sztolera.

KS Piast Cieszyn - 1989
Na zdjęciu drużyna KS Piast Cieszyn - mistrz piłkarski Klasy A podokręgu Skoczów w sezonie 1989/90.

Stoją od lewej: Jarosław Kamiński, Jacek Kurzeja, Michał Kurzeja, Józef Peter, Radosław Jaworski, Jacek Wałach, Mariusz Dziadek, Jerzy Kołodziej - kierownik, Leszek Praszywka. Klęczą od lewej: Ryszard Dziadek, Andrezej Branny, Mieczysław Bajger, Bogusław Jaworski, Grzegorz Szurman.

 
KS Piast Cieszyn - 1991
 
KS Piast Cieszyn - 1992

 Cieszyńska drużyna występowała nieprzerwanie w IV lidze aż do sezonu 1998/99, kiedy to zajęła ostatnie miejsce i spadła do okręgówki. Po rocznej banicji w "okręgówce" nastąpił powrót w szeregi IV ligowców pod wodzą Zbigniewa Janiszewskiego. W sierpniu 2000 roku powołano do życia Towarzystwo Sportowe Mieszko - Piast Cieszyn. W skład zarządu wchodzili: Tomasz Ciemała - prezes, Cezary Kałuzny, Marcin Popiołek - wiceprezesi, Andrzej Piwko - sekretarz. W sezonie 2000/01 drużyna TS Mieszko Piast spadła z IV ligi i rozwiązano drużynę, wycofując z rozgrywek Ligi Okręgowej. W sezonie - 2002/03 - zgłoszono drużynę seniorów do rozgrywek Klasy B

TS Mieszko Piast Cieszyn - 2006
Stoją od lewej: Dariusz Naharnowicz, Andrzej Raszka, Krzysztof Wesołowski, Michał Kurzeja (asystent trenera), Grzegorz Wisełka (trener), Robert Szeląg, Sebastian Sączek, Piotr Piechowiak, Paweł Cholewa (kierownik), Dawid Paruzel (red. naczelny www.piast.cieszyn.pl), Piotr Janasik (prezes).
Klęczą od lewej: Jacek Sujka, Grzegorz Wiekiera, Marcin Piecha, Jerzy Chitryniewicz, ?, Michał Botorek, Łukasz Kozieł, Adam Granda.

 Na początku 2005 r. wybrano nowe władze. Prezesem klubu został Piotr Janasik, wiceprezesem - Tadeusz Kopeć a sekretarzem - Wojciech Panek. W sezonie 2005/2006 piłkarze Piasta awansowali do Klasy A a w następnym do Klasy Okręgowej.

 W 2008 r. nastąpiły zmiany w zarządzie. Piotr Janasik - prezes, Wojciech Panek - wiceprezes a członkami zostali: Cezary Kałużny, Mirosław Jeżak. Początkiem 2009 r. do zarządu wszedł Dawid Paruzel. W sezonie 2008/09 I drużyna spadła z Klasy Okręgowej zajmując niechlubne ostatnie 14 miejsce natomiast drużyna prowadzona przez Cezarego Kałużnego - juniorzy młodsi `92 zdobyła awans do Śląskiej Ligi Juniorów Młodszych (I liga).

Kalendarz
Wrzesien
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:67569 gości.
Dzisiaj (2024-09-19) stronę odwiedziło: 1921 gości.
Wczoraj (2024-09-18) stronę odwiedziło: 449 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony