Strona główna - Artykuły


Artykuły - Mirosław Werner - wzorowy uczeń, świetny sportowiec

  Coraz częściej pojawia się na łamach gazet nazwisko młodego biegacza z Cieszyna Mirosława Wernera. Ten 15-letni uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 zrobił w ciągu dwu lat błyskawiczną karierę sportową, zapewniając sobie stałe miejsce w reprezentacji Polski.. Wszystkie jego sukcesy szły w parze z dobrymi wynikami w nauce.

  "Jest wzorowym, wybijającym się uczniem, umiejącym godzić sport ze szkołą. Koleżeński i uczynny, dobry organizator i działacz samorządu szkolnego". Taką opinie wydała o nim dyrektorka Szkoły Helena Pasek.

  Niezwykle skromny, zawsze uśmiechnięty, Mirosław Werner rozpoczynał swoją karierę zawodniczą pod okiem nauczycielki WF Ewy Karskiej, która, mimo, że pracuje w trudnych warunkach, wychowała kilku znanych, młodych sportowców. Mozna tu wspomnieć chociażby o koleżance Mirka, Hance Kamieńskiej. To właśnie pani Ewa, dostrzegając talent 13-letniego wówczas Mirosława, wystawiła go do drużyny szkolnej na powiatowe biegi przełajowe. Dzień 9 kwietnia 1972 jest początkiem sukcesów młodego biegacza. Wygrywa pewnie przełaj w swojej kategorii, a w kilka tygodni później zostaje trzecim biegaczem Śląska.

  Jego świetnymi wynikami zainteresowali sie działacze KS Cieszyn. Zostaje przyjęty do Klubu i dostaję się pod fachową opiekę znanego trenera, wychowawcy wielu świetnych biegaczy - Władysława Fedyczkowskigo.

  W krótkim okresie Werner sięga po tytuł mistrza Śląska w biegach przełajowych młodzików.

  Rok 1973 był szczególnie bogaty w sukcesy młodego biegacza. Na zawodach w Tychach zdobywa mistrzostwo województwa na 400 metrów, 14 października tego roku sięga po tytuł mistrza Polski w biegu na 800 m młodzików do 14 lat, zaś w grupie biegaczy do lat 15 jest współrekordzistą na tym dystansie. W tym też roku zostaje, wraz z szkolna koleżanką, Hanką Kamieńską powołany do reprezentacji Śląska na zawody do Halle w NRD. 1 tam młody biegacz z Cieszyna odnosi sukcesy.

  Szczególnie pomyślny był dla naszego sportowca początek bieżącego roku. W lutym triumfuje podczas kryterium biegowego o "Puchar Śląska" w Sosnowcu. W kilka dni później, startując na bieżni tartanowej w katowickiej Hali Widowiskowo - Sportowej, zdobywa mistrzostwo Śląska Szkolnego Związku Sportowego w biegu na 400 m młodzików. Z początkiem marca wygrywa. Mistrzostwa Śląska w biegach przełajowych w Katowicach, zaś kilka dni temu uplasował się na 4 miejscu w kraju na ogólnopolskich biegach przełajowych w Kielcach. Na 2,5 - kilometrowej trasie Werner przez dwa kilometry prowadził. Jednak na ostatnich metrach dał się wyprzedzić przez swoich rówieśników. Swoją postawą zaimponował trenerom i działaczom. Został powołany do kadry juniorów Polski i wytypowany na 10 - dniowy obóz szkoleniowy do Poznania.

  Na te wspaniałe sukcesy Werner musiał solidnie zapracować. Codziennie przebiega około 15 km, zaś w niedzielę ponad 30 km. Ponadto gra w siatkówkę i koszykówkę. Kiedy jego koledzy odpoczywają młody mistrz, niezależnie od pogody i pory roku trenuje, a po ćwiczeniach żabiera się do nauki i odrabiania lekcji.

  Zapytany o plany sportowe i osobiste, odpowiedział nam: - Chciałbym podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbędą się w dniach od 19 do 21 lipca w Warszawie, stanąć na najwyższvm podium. Wystartuję na dystansach 400 i 1000 m. Ponadto pragnąłbym poprawić swój rekord Polski na 800 m oraz z samymi bardzo dobrymi ocenami ukończyć szkołę podstawowa i rozpocząć naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Cieszynie.

  Wierzymy, że młodemu mistrzowi się to uda i serdecznie mu tego życzymy.

PAWEŁ CZUPRYNA

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Maj
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:36271 gości.
Dzisiaj (2024-05-25) stronę odwiedziło: 33 gości.
Wczoraj (2024-05-24) stronę odwiedziło: 862 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony