Strona główna - Artykuły


Artykuły - Zasłużony awans u progu "złotych godów"

BRAWO CHŁOPCY Z CIESZYNA

  To był wielki dzień cieszyńskiej jedenastki! Efektowne zwycięstwo nad Włókniarzem Bielsko 3 - 2 dało im w pełni zasłużony awans do III ligi. Najdobitniej sukces ten fetowali kibice cieszyńscy. Nie obeszło się bez tradycyjnej orkiestry, złożonej z trąbek i piszczałek, cała drużyna powędrowała do szatni na ramionach entuzjastów klubowych.

  Dzień 12 października przejdzie do historii cieszyńskiego Piasta. Po kilkuletniej przerwie w szeregach najlepszych śląskich drużyn znalazł się ponownie przedstawiciel grodu nad Olzą.

I LIGOWCY CZUJĄ RESPEKT

  Początek cieszyńskiego Piasta datuje się od roku 1909, kiedy to założona została pierwsza na terenie miasta sekcja piłkarska. Organizatorami jej byli między innymi: Legin, Prechor i Marciniak. Piast był ośrodkiem polskości. Był krzewicielem sportu w ośrodkach inteligencji oraz w środowisku robotniczym. Już w latach przedwojennych piłkarze cieszyńscy odnieśli kilka cennych zwycięstw, wygrywając między innymi z chorzowskim Ruchem, AKS oraz z czołowymi drużynami Beskidu: BBSV, Sturm, Hakoah z Bielska oraz Czarnymi i Koszarawą Żywiec.

  W okresie powojennym Piast wyrósł na czołowy zespół rejonu Beskidów. W Cieszynie gościły nasze najlepsze zespoły, m. in. Ruch Chorzów, AKS oraz zespoły krakowskie, powracając z swoich występów w Czechosłowacji. O walorach cieszyńskiej jedenastki najdotkliwiej przekonali się chorzowianie. Ruch poniósł dotkliwą klęskę, przegrywając z Piastem 1 - 4. Respekt dla cieszyniaków muszą też czuć Górnicy z Radlina oraz piłkarze Wisły, którzy przegrali w identycznym stosunku 1 - 3. W roku 1954 Piast zdobył puchar Beskidów, zwyciężając na własnym boisku BBTS 1 - 0, oraz triumfował z III - ligowcami: Koszarawą Żywiec, Beskid Andrychów, Górnik Brzeszcze, BKS Bielsko.

DODATNI BILANS Z KLUBAMI ZAOLZIA

  Bardzo ożywiony kontakt utrzymują piłkarze Piasta z zespołami czechosłowackimi: coraz częściej goszczą w Cieszynie drużyny z Zaolzia. Jak dotąd bilans ten jest bardzo pomyślny dla Polaków. W tradycyjnym corocznym meczu o puchar MKKF Piast dwukrotnie pokonał reprezentację Cieszyna Czeskiego 4 - 3 i 1 - 0. w roku Piast zdobył puchar przechodni w trzyńcu, zwyciężając miejscowego Banika 3 - 1.

  Niemniej okazały jest tegoroczny bilans. W gronie pokonanych znajdują się Banik Trzyniec 4 - 3 oraz Banik Mir Karwina 7 - 2. W przyszłym sezonie działacze Piasta zamierzają zorganizować turniej z udziałem trzech zespołów czeskiego Zaolzia. W tym celu pertraktują z czołowymi zespołami Ostrawy, Trzyńca i Karwiny.

SŁONECKI I JEGO DRUŻYNA

  Piłkarze Piasta urośli w Cieszynie do roli przodującek drużyny, a jego trener Słonecki stał się bardzo popularny wśród kibiców. W okresie mistrzostw drużyna przeżywała ciężkie chwile. W początkowej fazie rozgrywek straciła kilka cennych punktów i dała się wyprzedzić bielskiemu Włókniarzowi. Przełomowym momentem było zwycięstwo Piasta z Włókniarzem na ich własnym boisku 4 - 2. Cieszyniacy objeli prowadzenie w tabeli i od tej chwili pierwszej lokaty nie oddają już do końca rozgrywek.

  Cieszynianie byli najbardziej wyrównanym zespołem, wszechstronnie przygotowanym. Asem atutowym drużyny był bardzo groźny strzelec Wiśniewski. Na swoim koncie posiada on 18 bramek. Po 13 bramek strzelili Krupa i Śliż, a Baron 10.

  A oto autorzy sukcesu: Studencki, Cichy, Swakoń, Miech, Nowak, Baron, Czerny, Śliż, Krupa, Grej, Wiśniewski, Szczurek i Dygoś.

-------

  W przyszłym roku Piast obchodzić będzie jubileusz 50 - lat istnienia. W chwili obecnej powstał już komitet jubileuszowy, który opracowuje program imprez sportowych. W ramach jubileuszu dojdzie do kilku atrakcyjnych spotkań piłkarskich z czołowymi zespołami krajowymi. Przyszłym jubilatom, beniaminkowi III ligi składamy najserdeczniejsze gratulacje!

(kl)

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Lipiec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:19673 gości.
Dzisiaj (2024-07-20) stronę odwiedziło: 334 gości.
Wczoraj (2024-07-19) stronę odwiedziło: 574 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony