Strona główna - Artykuły


Artykuły - To już 85 lat

  Piast Cieszyn powstał w 1909 r. i było jednym z najstarszych towarzystw sportowych na Podbeskidziu. Był zawsze kuźnią talentów hokejowych i piłkarskich, z których najbardziej uzdolnieni grali w najlepszych klubach. I choć w latach pięćdziesiątych TS "Piast" przekształcił się w "Ogniwo", a później zawiesił swoją działalność, a działający w oparciu o Zakłady Elektromaszynowe "Ceima" - KS Stal, o sportowcach z Cieszyna mówiono wszem i wobec, że są oni z Piasta.

  Później powrócono do starych, dobrych tradycji wywodzących się właśnie z Piasta, sport w nadolziańskim grodzie nabrał znów odpowiedniego blasku i rumieńców.

  W br. przypada 85 lat działalności sportowej w mieście nad Olzą, jest więc okazja do starych wspominek. W latach pięćdziesiątych sekcja hokejowa Piasta walczyła w krajowej ekstraklasie, a czołowi jej zawodnicy: Masełko, Nikodemowicz, Paluch, Huta i Nowotarski należeli do kadry narodowej. Grano zimą na naturalnym lodowisku w Cieszynie, a mecze hokejowe należały do wydarzeń nie tylko sportowych w prastarym grodzie. Tu grały dobre drużyny z Ostrawy, Karwiny, Frydka, Ołomuńca, gdzie hokej miał sztuczne lodowiska i stał na znacznie wyższym poziomie.

  Kiedy zabrakło sekcji hokejowej w Cieszynie, była lekkoatletyka (z oszczepnikiem Szwarcem, dyskobolem Gryźboniem i skoczkiem w dał Ratajczakiem na czele), no i piłkarze, którzy jak grzyby po deszczu rośli w tamtejszym środowisku sportowym. Jako młody dziennikarz jeździłem do Cieszyna, żyłem jego sportowymi sukcesami, redagując przed laty stronę sportową w "Głosie Ziemi Cieszyńskiej".

  Na cieszyńskiej murawie pierwsze kroki stawiali tacy piłkarze jak: Studencki, Słaboszewski, który kiedyś trenował kadrę Polski juniorów, a w ligowych klubach grało wiele uzdolnionych piłkarzy m.in. bracia Andrzej i Adam Krupowie, którzy grali w bytomskiej Polonii, Mięciel w gdańskim Arce i Pisarek w wodzisławskiej Odrze. Głośny piłkarz cieszyński Moskorz, był w latach sześćdziesiątych trenerem słynnej III - ligowej jedenastki wojskowej Czarnych Żagań, którą doprowadził do finału w Pucharze Polski.

  W 1972 r. z pomocą ówczesnych Zakładów Elektromaszynowych "Celma" powstał w Cieszynie kompleks obiektów sportowych, na którego to stadionie piłkarskim w 1978 r. rozegrano mecze Międzynarodowego Turnieju Juniorów "UEFA 78".

  Dziś Piast jest nadal znaczącym klubem na Podbeskidziu. Jego koszykarze grają w II lidze, głośno mówi się o młodziutkich judokach, piłkarzach i lekkoatletach. Aniela Nikiel jest jedną z czołowych biegaczek długodystansowych w kraju, mająca na swym koncie mistrzostwo Polski na 3000 m, zwycięstwo w "Maratonie Pokoju" w 1992 r. w Warszawie i drugie miejsce w międzynarodowym biegu maratońskim w Lizbonie w 1993 r.

  Mimo trudnej sytuacji finansowej klub działa, znajdując uznanie i wsparcie samorządu miejskiego i mieszkańców miasta, którzy wierni są swojemu towarzystwu sportowemu. Także w kolejnym 85 roku jego działalności.

JÓZEF KLIŚ

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Marzec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:162863 gości.
Dzisiaj (2021-03-03) stronę odwiedziło: 9 gości.
Wczoraj (2021-03-02) stronę odwiedziło: 725 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony