Strona główna - Artykuły


Artykuły - Wiekowy tenis

  W tenisa ziemnego grano w Cieszynie jeszcze w ubiegłym wieku. W1898 r, przybyli do Cieszyna oficerowie c.k. Austrii założyli Teschner Tenis Club. Korty tenisowe wówczas mieściły się od Grabiny w Cieszynie Zachodnim (obecnie Cz. Cieszyn) po ul. Polną w Cieszynie Wschodnim oraz od Lasku Miejskiego po ul. Rzeźniczą na Małej Łące. Prawie wszystkie wybudowano w ostatnim 10-kciu XIX oraz w pierwszym dwudziestoleciu XX w.

  Przed wybuchem II wojny światowej życie tenisowe skupiało się głównie wokół kortów nad Bobrówką. Rozgrywali na nich spotkania członkowie sekcji tenisowej klubu TEV (kierownik Franciszek Machaczek) oraz Cieszyńskiego Klubu Tenisowego, którego przewodniczącym był fabrykant Juliusz Kokn. Warto wiedzieć, iż kort nad Bobrówką już wówczas posiadał niezłe zapiecze, tj. prysznice i szatnie.

  Sekcja tenisa ziemnego przy Towarzystwie Sportowym Piast powstała dopiero w 1946 r. Działalność jej oparto głownie na korcie nad Bobrówką. Grano także na kortach zlokalizowanych na basenie kąpielowym.

  Kierownictwo sekcji Piasta, a później Ogniwa spoczywało w rekach mecenasa Kazimierza Kostórkiewicza, który był też kapitanem drużyny. Do najlepszych tenisistów należeli: Mieczysław Sikora, Alfred Dworzak ("Ali"), Helena Kolasa, Ludwik Kań, Zygmunt Nowotarski, Józef Flasza, Ł Kostórkiewicz, Eugeniusz Gaś, Gertruda Ziętek oraz Mark Piwko. W 1952 r. L. Kuś ukończył kurs dla trenerów. Wymienieni tenisiści należeli na przełomie lat 1940/50 do liczących się zawodników na Śląsku.

  W 1956 r. zespół Piasta awansował do Ligi wojewódzkiej, plasując się w środku tabeli. W 1958 r, Ryszard Pawucha zdobył wicemistrzostwo Saska, a w rok później Adolf Kałuża zakwalifikował się do ćwiercfinałów mistrzostw Polski juniorów. W 1962 r. drużyna zdobyła awans do tzw. I ligi katowickiej. Podstawowy skład zespołu tworzyli: H. Kolasa, Bronisława Berek, A. Kałuża, Tadeusz Kłębek, Mieczysław Kibel i R. Pawucha. Drużyna grała na tym szczeblu rozgrywek do 1964 r., tj. do zlikwidowania kortów nad Sarkandrówką. W rok później Zarząd Towarzystwa rozwiązał sekcję tenisa ziemnego.

  Po dłuższej przerwie, w 1977 r. znowu można było grać w Cieszynie w tenisa. Stało się to przede wszystkim za sprawą Ogniska TKKF "Ogniwo" przy Woj. Przedsiębiorstwie Robót Drogowych w Cieszynie. Grupa entuzjastów tenisa na czele z prezesem "Ogniwa" Jerzym Wrońskim przejęła od PGKiM mocno zaniedbane 3 korty znajdujące się tuż obok basenu kąpielowego. Piotr Wiśniowski z cieszyńskiego "Miastoprojektu" opracował społecznie kompletną dokumentację modernizacji i rozbudowy kortów. Przy remoncie kortów pracowało przeszło 100 członków TKKF, którzy przepracowali na tym obiekcie blisko 3 tys. godzin. Później zbudowano czwarty kort i ścianę treningową. W latach 70. . sekcja uczyła blisko 120 osób. Prowadziła również szkółkę dziecięcą. "Ogniwo" rozgrywało mecze m. in. z Wartą Zawiercie, KS Chełmek, Slavojem Cz. Cieszyn, KKS Bielsko. Do najlepszych tenisistów należeli: Adolf i Wilhelm Kałużowie, Piotr Rychlik, Paweł Wacławik, P. Wiśniowski, Ryszard Piskorczyk, Roman Palach, Andrzej Stefan, Tomasz Wroński oraz Jerzy Karasiński.

  W październiku 1984 r. tenisiści "Ogniwa" wzbogacili się o budynek klubowy, który został zbudowany w ciągu roku. Przy obiekcie pracowało ponad 160 tenisistów. W domku klubowym znalazła się gustownie urządzona salka spotkań, szatnie, łaźnie, sanitariaty i sauna. Działo się to wszystko za prezesury lek. med. Jana Glajcara, który w 3 dni po uroczystość oddania budynku zmarł na korcie, w czasie gry z Henrykiem Macurą.

  "Ogniwo" nadal kontynuuje tradycje tenisowe w Cieszynie. W międzyczasie wybudowano korty za sztucznym lodowiskiem. Te ostatnie są we władaniu Klubu Tenisowego "LAKMA". Oba kluby wspólnie ze Slavojem Cz. Cieszyn organizują międzynarodowy turniej tenisa ziemnego o puchar Stowarzyszenia Przedsiębiorców Śląska Cieszyńskiego.

KAZIMIERZ RASZKA

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Czerwiec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:80094 gości.
Dzisiaj (2024-06-17) stronę odwiedziło: 6884 gości.
Wczoraj (2024-06-16) stronę odwiedziło: 419 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony