Strona główna - Siatkówka mężczyzn


Siatkówka mężczyzn

  Sekcja siatkówki mężczyzn przy KS Stal Cieszyn powstała w 1953 r. W dwa lata później, w 1955 r. zespół Stali zdobył mistrzostwo klasy C i awansował do śląskiej klasy B, zdobywając w następnym roku wicemistrzostwo. Mistrzem klasy B zostali siatkarze Starlu Cieszyn.

  W 1955 r. siatkarze Stali zajęli trzecie miejsce w mistrzostwach Zrzeszenia Sportowego "Stal" w Poznaniu. Wygrali m.in. z II-ligowymi zespołami Zgody Świętochłowice, Radomiaka i Pafawagu Wrocław.

  Z początkiem 1957 r. doszło do połączenia sekcji Startu i Stali. Po fuzji sekcja Stali, której kierownikiem został Józef Frydel. liczyła 24 zawodników. Trenerem byl Włodzimierz Trill z Bielska - Białej, natomiast kapitanem Roman Lanc. Do rozgrywek mistrzowskich zgłoszono dwa zespoły. W 1957 r. pierwszy zespół Stali, który prowadził Edward Gruszczyk, zdobył wicemistrzostwo klasy A, a w styczniu 1958 r. wy­walczył awans do ligi okręgowej. Stało się to po wygraniu decydujących spotkań ze Stalą Bielsko 3:1 i Konstalem Chorzów 3:2. Awans zdobył zespół w składzie: Roman Lanc, Jerzy Ciupek, Edward Gruszczyk (grający trener), Zdzisław Kubik, Józef Lankocz, Eugeniusz Ogrodzki, Otton Rygiel, Leopold Walarus, Stanisław Lanc oraz Zbigniew i Bogdan Wiśniewscy.

  Dobrze spisywał się także drugi zespół Stali, który w 1958 r. zdobył mistrzostwo klasy B i w rok później wystąpił w rozgrywkach klasy A.

  Pod koniec 1959 r. odbył się w Wiśle z udziałem Stali ciekawy trójmecz siatkówki. Zespół z Cieszyna zajął w nim jednak ostatnie miejsce, przegrywając z I-ligową Warsovią 0:3 oraz z silnym zespołem Startu Wisła 1:3

Stal Cieszyn - lata `60

 
Stal Cieszyn - lata `60

  W czerwcu 1961 r. powołano do życia Podokręgowy Związek Piłki Siatkowej w Bielsku-Białej. Zastępcą przewodniczącego wybrano kierownika sekcji Stali, Józefa Frydla

W dniu 1 maja 1964 r. odbyło się w Cieszynie spotkanie międzynarodowe Stal - TJ Żelezarni Trzyniec. Wygrali stalowcy 3:0. Natomiast w marcu 1966 r. z okazji Dni Olimpijczyka siatkarze Stali rozegrali spotkanie z Szombierkami Bytom wygrywając 3:0.

W latach 60. siatkarze Stali grali ze zmiennym szczęściem w grupie B ligi okręgowej. Trzon zespołu tworzyli: Piotr Heglarz, Karol Nowak, Andrzej Nowotarski, Eugeniusz Walarus, Gustaw Knoppek, Mieczysław Awramczuk i Andrzej Wantuła. Trenerem drużyny był Władysław Stanieczek, a kierownikiem sekcji Eugeniusz Wszołek.

  W maju 1970 r. odbył się w Cieszynie turniej z okazji 25 - lecia wyzwolenia ziemi cieszyńskiej. Zwyciężył zespół Jas-Mos-u Jastrzębie przed KS Cieszyn i Olimpią Goleszów.

W marcu 1972 r. zespół KS Cieszyn wywalczył pierwsze miejsce w klasie A i zdobył awans do ligi okręgowej. W rozgrywkach doznał jednej porażki z AZS Katowice, tracąc w całych rozgrywkach tylko dziewięć setów. Awans zdobył zespół w składzie: P. Heglasz - kapitan, Eugeniusz Suchoń, Zdzisław Talik, Mateusz Waliczek, Andrzej Husarek, Stanisław Spendel, A. Nowotarski, Tadeusz Sznapka, Jerzy Ciupek, Andrzej Rychlik. Trenerem był W. Stanieczek, kierownikiem sekcji E. Wszołek, kierownikiem drużyny Tadeusz Fojcik, a jego pomocnikiem Zbigniew Czapik. Funkcję opiekuna sprawowały nad sekcją siatkówki męskiej Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie "Karton". W tym czasie pożegnano zawodników: Karola Glanowskiego, M. Awramczuka i E. Walarusa. Wiceprezes KS Władysław Babiński i przewodniczący PKKFiT Janusz Kunisz wręczyli pamiątkowe upominki.

Trener siatkarzy Stali Cieszyn Władysław Stanieczek (z lewej) z Andrzejem. Rychlikem, Mateuszem Waliczkiem i Jerzym Ciupkiem.

  W pierwszym roku gry w lidze okręgowej siatkarze prowadzeni przez Erwina Michalika zajęli dziesiąte miejsce. Dzięki wyprzedzeniu Szombierek Bytom i Rakowa Częstochowa nie spadli z "okręgówki". Zespól grat w składzie: P. Heglasz, E. Michalik, Z. Talik, M. Waliczek, A. Husarek, J. Ciupek, A. Nowotarski, Józef Ziętek, Janusz Siemasz, Marian Wlach i Janusz Białoń.

KS Cieszyn - lata `70

  W 1974 r. siatkarze KS Cieszyn zajęli w lidze okręgowej czwarte miejsce. Zespół prowadził Zbigniew Walczak, a grał w składzie: Z. Talik, E. Suchoń, P. Heglasz (kapitan), J. Siemasz, A. Nowatorski, Jerzy Kłoda, J. Ciupek, Andrzej Ryszkowski, Krzysztof Dąbek, A. Husarek, M. Waliczek, Wiesław Kozak i Stanisław Dominik.

  W 1976 r. siatkarze zajęli trzecie miejsce w "okręgówce", za Włókniarzem Bielsko i AZS Gliwice. Trenerem był nadal Z. Walczak. Zespół wywalczył brązowy medal w składzie: P. Heglasz, .J. Ciupek, A. Nowotarski, E. Suchoń. Wiesław Ryszkowski, Z. Talik. Roman Kasprowicz, Jerzy Januszewski. Sekcję prowadzili E. Wszołek i Ferdynand Podgórski, a opiekę nad zawodnikami sprawował "Karton".

  W sezonie 1977/78 siatkarze zajęli w lidze okręgowej pierwsze miejsce i zdobyli awans do ligi międzywojewódzkiej. Awans wywalczyli podopieczni Z. Walczaka w składzie: Mariusz Depta, A. Nowotarski, A. Ryszkowski, E. Suchoń, Eugeniusz Strządała, Z. Talik, .J. Siemasz, Henryk Fober, Henryk Legierski, Jan Stawowiak i R. Kasprowicz, który po rozgrywkach przeszedł do I-ligowego Beskidu Andrychów.

KS Cieszyn - 1972
Siatkarze Klubu Sportowego Cieszyn po wywalczeniu awansu do ligi okręgowej. Stoją od lewej: Jerzy Ciupek, Andrzej Nowotarski, Zbigniew Czapik, Mateusz Waliczek, Tadeusz Sznapka, Andrzej Rychlik. W dolnym rzędzie: Piotr Heglarz. Zdzisław Talik, Andrzej Husarek i Stanisław Spandel.

  W 1978 r. wielu siatkarzy zakończyło czynną karierę sportową. Ostatecznie z początkiem 1979 r. sekcja siatkówki mężczyzn została rozwiązana.

  Większość siatkarzy cieszyńskiego klubu grała nadal w zespole Ogniska TKKF "Celmy", którym kierował Aleksander Kluż. Barw TKKF w tym czasie bronili: Stanisław Lanc, Leopold Walarus, Mieczysław Kozyra, Józef Lankocz, Gustaw Knoppek, Wiktor Biesok, Jan Chmiel, Jan Stekel, Stanisław Sowa, Rudolf Siąkała, Jan Wałaski, Kazimierz Lanc, Henryk Bondarowicz, Eugeniusz Walarus, Władysław Konieczny, Eugeniusz Suchoń, Piotr Heglasz i Karol Glanowski. W 1983 r. siatkarze TKKF "Celmy" zakwalifikowali się do finałów wojewódzkich Ligi TKKF. Zdobyli pierwsze miejsce pokonując Bepis 2:0 i Drepaki 2:1.

  Drużyna występowała w składzie: Andrzej Zysek, Czesław Sztwiertnia, Włodzimierz Palej, Zbigniew Muras, Henryk Ścigała, Marian Nowak i Andrzej Ryszkowski. W tym samym roku drużyna zdobyła pierwszą pozycję w turnieju o puchar Prezydenta Oświęcimia. W 1985 r., turniej finałowy wojewódzkiej Ligi TKKF odbył się w Cieszynie. W półfinale siatkarze "Celmy" pokonali Chemika Oświęcim 2:0, w finale Stal Andrychów 3:1. W grudniu tegoż roku drużyna reprezentowała Podbeskidzie w turnieju TKKF Polski południowej. Wygrała z reprezentacji Katowic, Opola i Częstochowy po 2:0 i zajęła pierwsze miejsce w turnieju.

  W 1986 r. drużyna TKKF zwyciężyła w turnieju o puchar Naczelnika Cieszyna, w którym uczestniczyło osiem zespołów.

  Siatkarze pokonali w półfinałach młodzież Technikum Mechaniczno - Elektrycznego w Cieszynie 2:0, a w finale drużynę Ogniska TKKF z Goleszowa 2:0.

  W tym okresie kierownikiem sekcji był Czesław Sztwiertnia, a kadrę zespołu tworzyli: J. Siemasz, W. Palej, C. Sztwiertnia, W. i A. Ryszkowscy, Z. Muras, H. Ścigała, Andrzej Zysek, Rudolf Siąkała, Zdzisław Talik, J. Dolatowski, Józef Ziętek, M. Wąsowicz i J. Kluz.

  W hali przy aleii Łyska gościli siatkarze - karowicze. W marcu 1984 r. odbył się tutaj mecz sparingowy kadry A i B, który oglądał Hubert Wagner. W kwietniu 1984 r. rozegrano pokazowe spotkanie kadry narodowej. Wygrała kadra A prowadzona przez H. Wagnera 4:1. W tym samym miesiącu odbył się też trójmecz. Wygrała kadra Polski A przed kadrą B oraz reprezentacji Finlandi.

Na podstawie "Piast Cieszyn - klub z tradycjami 1909 - 1999", Janusza Kunisza i Kazimierza Raszki.

Kalendarz
Listopad
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:14890 gości.
Dzisiaj (2024-11-13) stronę odwiedziło: 1156 gości.
Wczoraj (2024-11-12) stronę odwiedziło: 491 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony