Strona główna - Artykuły


Artykuły - Sportowe i społeczne pasje Władysława Babińskiego

  WłADYSŁAW BABIŃSKI, kierownik działu transportu CELMY, całe swoje życie związał ze sportem oraz działalnością społeczną. W okresie międzywojennym zapowiadał się na dobrego sportowca. Był chłopcemwszechstronnym. Grał, jak każdy młodzik, przede wszystkim w piłkę nożną. Nie był to jednak jedyny sport uprawiany przez p. Władysława. Uwielbiał pływanie, tenis stołowy, a w okresie zimowym buty piłkarskie zamieniał na łyżwy i wzmacniał szeregi miejscowej drużyny hokeja na lodzie.

  Kiedy znajdował się u szczytu sławy, odnosił sukcesy, wybuchła wojna. Dnia 1 września 1939 roku wojska hitlerowskie wkroczyły do Cieszyna. Zaniknął wszelki ruch sportowy. Babiński wstąpił do partyzantki i walczył z bronią w ręku z najeźdźcą. Oddział dywersyjny, w którym się znalazł, dał się mocno we znaki faszystom. Niemcy długo zastawiali na niego zasadzki. Na próżno. Wciąż się im wymykał.

  Zwykły przypadek sprawił, że trafił jednak w ręce gestapo. Był bity, lecz nie wydał organizacji. Wyrok, który otrzymał, brzmiał: kara śmierci. Czekał na jego wykonanie. Armia Czerwona, gromiąc wroga w drodze na Berlin, przyniosła wszakże w międzyczasie wolność umęczonemu narodowi polskiemu. On także z niej skorzystał.

  Powrócił do Cieszyna. Odniesione podczas okupacji rany nie pozwalają, aby wrócił na boisko jako zawodnik. Rozpoczął działalność społeczną. Był jednym z współzałożycieli KS "Piast". W latach 1946 - 1952 pełnił funkcję kierownika I-ligowej -drużyny hokeja na lodzie i prezesa sportowego. W tym okresie rozpoczął także karierę sędziego piłkarskiego i hokeja na lodzie. W latach 1947 - 1959 sędziował około 600 meczy piłkarskich. Jednak najbardziej znany jest jako sędzia hokeja na lodzie. Posiadał licencję sędziego państwowego i międzynarodowego. W latach 1947 - 1962 sędziował 420 ważnych spotkań hokejowych.

  W 1949 j roku założył w Cieszynie sekcję hokeja na trawie. Do drużyny wchodzili wszyscy hokeiści na lodzie, zajęcia na trawie miały wyrobić kondycję. Eksperyment był w początkowym okresie przez część działaczy wyśmiewany. Z biegiem lat sekcja hokeja na trawie się usamodzielniła i obecnie jest jedyną w Cieszynie, której zawodnicy występują w II lidze.

  W tym samym okresie został powołany na kapitana w Polskim Związku Hokeja na Lodzie (PZHL). Pełnił tę funkcję do końca 1953 roku.

  Rozpoczął pracę w CELMIE. Był prezesem KS (1952 - 54), a później wiceprezesem. W 1962 r. został wybrany prezesem Okręgowego Związku Hokeja na Lodzie w Katowicach i wiceprezesem PZHL. W centrali pracował w kolegium sędziowskim.

  Stan zdrowia Władysława Babińskiego pogarszał się jednak. W 1967 roku zmuszony był zrezygnować z pracy społecznej. Lecz nie na długo. Podjął ją ponownie po trzech latach. Jest wiceprezesem KS "Cieszyn" oraz członkiem Zarządu PZHL.

  Odwiedzam pana Władysława w jego mieszkaniu, w Cieszynie-Pastwiskach. Jeden z pokoi został przeznaczony na pamiątki sportowe, które zbiera z wielką pasją od lat. Przed wejściem duża, oszklona gablota. W niej puchary, medale. To za działalność społeczną. Na widocznym miejscu odznaczenia państwowe i bojowe, wśród nich m. in. Srebrny Krzyż Zasługi, Odznaka Grunwaldu, odznaki: "Zasłużony dla woj. bielskiego", "Przewodnik Socjalistycznej Pracy", "Zasłużonemu ZEM CELMA". Są także najwyższe wyróżnienia sportowe: Medal 1000 lat Sportu Polskiego, złota odznaka "Zasłużony działacz kultury fizycznej", złote odznaki "Zasłużony działacz PZPN" i "Zasłużony dla Hokeja na Lodzie". - Bardzo absorbują mnie czasowo prace inwestycyjne na rzecz cieszyńskiego klubu - mówił Wł. Babiński. - Byłem m. in. wiceprzewodniczącym społecznego komitetu budowy miejskiej pływalni, aktywnie uczestniczyłem w budowie hali i pawilonu sportowego. Czeka mnie dalsze trudne zadanie. Jestem przewodniczącym komitetu społecznego budowy sztucznego lodowiska. Jeszcze w tym roku płyta ma być zamrożona i oddana hokeistom. Pasją Władysława Babińskiego jest także zbieranie sportowych znaczków metalowych, proporczyków, okolicznościowych medali oraz znaczków filatelistycznych. Te ostatnie zbiera od 50 lat. Ma około 4 tysiące znaczków klubowych. Do najcenniejszych zalicza znaczek SNPTN Zakopane, do której należał poeta Podhala Tan Kasprowicz, znaczki lwowskiej "Pogoni", "Czarnych" Lwów. "Warszawianki", "Cracovii". "Trytonu" Poznań, "Sokoła" oraz wszystkich ligowych klubów. angielskich.

KAZIMIERZ RASZKA

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Pazdziernik
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:15606 gości.
Dzisiaj (2024-10-08) stronę odwiedziło: 1553 gości.
Wczoraj (2024-10-07) stronę odwiedziło: 440 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony