Strona główna - Tenis ziemny


Tenis ziemny

  Sekcja tenisa ziemnego TS Piast powstała w 1946 r. Jej działalność oparto na korcie nad Bobrówką. Przed wybuchem wojny, kort ten należał do sekcji tenisowej TEV, którą kierował Franciszek Machaczek. Rozgrywali tu też spotkania zawodnicy Cieszyńskiego Klubu Tenisowego, którego przewodniczącym był fabrykant Juliusz Kohn. Kort posiadał niezłe zaplecze socjalne, tj. prysznice i szatnie. Grano także na kortach zlokalizowanych na basenie kąpielowym.

  Kierownictwo sekcji Piasta, a później Ogniwa spoczywało w rękach Edwarda Kolasy, który był też kapitanem drużyny. Do najlepszych tenisistów należeli: Mieczysław Sikora, Alfred Dworzak ("Ali"), Helena Kolasa, Ludwik Kuś, Zygmunt Nowotarski, Józef Flasza, Edward Kolasa, Eugeniusz Gaś, Ewald Gojny, Gertruda Ziętek i Maria Piwko. W 1952 r. L. Kuś ukończył kurs dla trenerów gry w tenisa. Wymienieni tenisiści należeli na przełomie lat 40 i 50 do liczących się zawodników na Śląsku.

  Lepsze czasy nastały dla sekcji po 1956 r. Zespół Piasta awansował do ligi wojewódzkiej, plasując się w środku tabeli. W 1958 r. Ryszard Płowucha zdobył wicemistrzostwo Śląska, a w rok później Adolf Kałuża zakwalifikował się do ćwierćfinałów mistrzostw Polski juniorów.

Helena Kolasa - lata `50.

  W 1960 r. tenisiści wzbogacili się o trzy dalsze korty nad Sarkandrówką. Ich koszt wyniósł 150 tys. zł. W tym czasie zrezygnowano definitywnie z kortów znajdujących się na basenie przy al. Łyska.

  W 1962 r. drużyna Piasta zdobyła awans do I ligi katowickiej. Podstawowy skład zespołu tenisowego tworzyli: Helena Kolasa, Bronisława Berek, Eugeniusz Krzak, Adolf Kałuża, Edward Kłębek, Mieczysław Kibel i Ryszard Płowucha. Drużyna grała na tym szczeblu do 1964 r., tj. do zlikwidowania kortów nad Sarkandrówką. W rok później Zarząd TS Piast rozwiązał sekcję tenisa ziemnego.

  Po dłuższej przerwie, w 1977 r., znowu można było grać w Cieszynie w tenisa. Stało się to za sprawą Ogniska TKKF "Ogniwo" przy Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych. Dzięki prezesowi Ogniwa Jerzemu Wrońskiemu zmodernizowano trzy zaniedbane korty obok kąpieliska. Sekcja tenisowa liczyła 115 osób. Do najlepszych tenisistów należeli: Adolf i Wilhelm Kałużowie, Piotr Rychlik, Paweł Wacławik, Piotr Wiśniowski, Ryszard Piskorczyk, Roman Paluch, Andrzej Stefan, Tomasz Wroński i Jerzy Karasieński.

Tenisiści Ogniwa (Piasta) Cieszyn
Od lewej: Zygmunt Nowotarski, Bronisław Huta, Edward Kolasa, Helena Kolasa i Ludwik Kuś. Zdjęcie z 1979 r.

  Sekcję tenisa ziemnego przy Klubie Sportowym Piast reaktywowano z początkiem 1987 r. Miała ona charakter rekreacyjny. Jej kierownikiem był Józef Ziętek, a patronował jej cieszyński "Polifarb".

  Obecnie kortami zlokalizowanymi za sztucznym lodowiskiem administruje Towarzystwo Sportowe Lakma. Działacze Lakmy wspólnie z Ogniskiem TKKF "Ogniwo" i TJ Slavoj Czeski Cieszyn organizują Międzynarodowy Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Śląska Cieszyńskiego. Turniej znajduje się w kalendarzu imprez Polskiego i Czeskiego Związku Tenisowego.

Na podstawie "Piast Cieszyn - klub z tradycjami 1909 - 1999", Janusza Kunisza i Kazimierza Raszki.

Kalendarz
Grudzien
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:49894 gości.
Dzisiaj (2024-12-11) stronę odwiedziło: 180 gości.
Wczoraj (2024-12-10) stronę odwiedziło: 465 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony