Strona główna - Artykuły


Artykuły - Kochajmy małe kluby: KS CIESZYN

  Cieszyn należy do najstarszych miast w Polsce. Jak mówi legenda, gród powstał w 810 roku, natomiast pierwsza wzmianka pisana o Cieszynie pochodzi z 1155 roku. Również stare są tradycje sportowe w nadolziańskim mieście. W 1908 r. powstało Robotnicze Stowarzyszenie Oświatowo - Gimnastyczne Siła, a rok później Towarzystwo Sportowe Piast.

Okres międzywojenny przyniósł dalsze ożywienie w ruchu sportowym. Obok Piasta, w Cieszynie działały takie kluby, m.in. Siła, Metalowiec, Stal, Ogniwo, Spójnia, MKS Zryw. W latach sześćdziesiątych działały tylko dwa kluby: Piast i Stal. W roku 1972 doszło do ich fuzji. Utworzono Klub Sportowy KS Cieszyn.

Mimo że obecnie cieszyńscy sportowcy nie odnoszą większych sukcesów, liczyli się na mapie sportowej, a to dzięki drużyny hokeja na lodzie. Jeszcze dwadzieścia lat temu z lodowiska ówczesnego Piasta z bagażem bramek wyjeżdzały często takie potęgi hokejowe jak: Katowice, Cracovia, KTH czy Pomorzanin. W reprezentacji hokejowej kraju występowali cieszyniacy: Nowotarski, Nikodemowicz, Masełko, Paluch. Tutaj także karierę bokserską rozpoczynał przedwojenny zawodowy mistrz Europy Bolko - Kantor. W barwach Stali występowali znani lekkoatleci: Jan Szwarc i Zbigniew Gryżboń. Ponadto w Cieszynie podstaw piłkarskich uczyli się: Adam Krupa, obecny piłkarz I - ligowej Polonii Bytom i Adam Mięciel, wyróżniający się zawodnik Stoczniowca Gdańsk.

Gdy sześć lat temu łączono Piasta i Stal, w mieście nie było zgodności co do tej decyzji

Najlepszym snajperem w zespole okazał się Bogdan Kuczyński - zdobywca 17 bramek. Druga lokata przypadła Januszowi Kędziorze - 12 goli.

KS Cieszyn wywalczył mistrzostwo grając w sezonie 1972/73 w następującym składzie: bramkarze - Banot, Kuczyński, Drąg i Nowak, obrońcy Sikora, Zysek, Hus, Dziadurski, Matloch i Machinko, oraz pomoc i atak - Janiszewski, Tatuś, Kędziora, Marniszewski, Halama, Sztoler, Grycz, Kuczyński, Krogulewski, Krupa i Kunszke.

Opiekujący się piłkarzami największy cieszyński zakład - Fabryka Maszyn i Narzędzi Elektrycznych - wywiązał się bardzo dobrze ze swych obowiązków. Zarówno decyzja jak i Rada Zakładowa czyniły wszystko, aby zawodnikom stworzyć jak najlepsze warunki treningowe. Słowa uznania należą się również kierownikowi sekcji piłki nożnej, Edwardowi Habarcie i opiekunowi pierwszej drużyny Ryszardowi Kuczyńskiemu.

Obecnie zespół wybiera się na 2-tygodniowy obóz kondycyjny do Węgierskiej Górki. Planuje się także rozegrać kilka spotkań sparringowych, m.in. z Arką Gdynia ? zespołem, w którym gra wychowanek KS Cieszyn, Mieciel.

Tyle o mistrzu. A jak grały inne drużyny naszego powiatu?

Cukrownik Chybie nie załamał się po spadku z Ligi Okręgowej i grał bardzo równo tworząc wraz z KS Cieszyn zdecydowanie najlepszą parę w tych rozgrywkach. Cieszy ambitna postawa piłkarzy Spójni Marklowice, którzy wspaniałym finiszem zapewnili sobie pobyt w klasie A. Drużyna prowadzona przez trenera Raszkę w przyszłym sezonie może sprawić wiele przyjemnych niespodzianek.

Zarówno Kuźnia Ustroń jak i Beskid Skoczów grały bardzo nierówno, w wyniku, czego straciły wiele cennych punktów. Słabiej niż się spodziewano grała, szczególnie w II rundzie, strumieńska Wisła. Z lękiem obserwowaliśmy serię porażek, które spychały ambitny zespół ku końcowi tabeli.

W sumie miniony sezon należy uznać za udany. Jeden nasz reprezentant wywalczył mistrzostwo, inne drużyny utrzymały się w klasie A, do której awansował ambitny zespół z Kaczyc, który już na kilka kolejek przed zakończeniem mistrzostw zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie.

Kazimierz Raszka

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Czerwiec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:31110 gości.
Dzisiaj (2024-06-19) stronę odwiedziło: 15353 gości.
Wczoraj (2024-06-18) stronę odwiedziło: 48 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony