Strona główna - Artykuły


Artykuły - Przygotowania do turnieju UEFA w ostatniej fazie

  Jak już informowaliśmy, w dniach 6 - 9 maja br. na boiskach BKS Bielsko, KS Cieszyn i Hejnału Kęty rozegrane zostaną mecze eliminacyjne grupy "A" piłkarskiego turnieju UEFA juniorów, równoznaczne z mistrzostwami Europy w tej kategorii wieku (do 18 lat). O aktualnym stanie przygotowań do tej bardzo poważnej pod każdym względem imprezy, rozmawiamy z prezesem Okręgowego Związku Piłki Nożnej, zastępcą przewodniczącego Komitetu Wykonawczego - dyr. Józefem Ciszewskim.

  - W listopadzie 1976 r. Europejska Federacja Piłkarska powierzyła Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej organizację XXXI Turnieju UEFA juniorów. Nie muszę chyba dodawać, że propozycja ta została przyjęta z ogromną satysfakcją, w związku z czym PZPN powołał Centalny Komitet Organizacyjny imprezy, a ten Lokalne Komitety Organizacyjne w Bielsku-Białej, Katowicach, Częstochowie i Nowym Sączu, gdzie zostałaną przeprowadzone rozgrywki eliminacyjne w poszczególnych grupach. W Krakowie natomiast rozegrane zostaną mecze półfinałowe i finałowe. My, to znaczy okręg Bielski, o przydziale spotkan w grupie "A" dowiedzieliśmy się w marcu ubiegłego roku i od razu zabraliśmy się do pracy. Na czele Komitetu Honorowego stanął I sekretarz KW PZPR w Bielsku - Białej Józef Buziński, przewodniczącym Komitetu Wykonawczego w naszym mieście został dyrektor WKKFiT Henryk Podoba, natomiast przewodniczącymi Lokalnych Komitetów Organizacyjnych zostali: w Bielsku - wiceprezydent miasta Ludwik Kubica, w Cieszynie - Józef Klocek z-ca dyrektora Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej i w Kętach przewodniczący tamtejszej MRN - Marek Piwowarski. Słowem, machina organizacyjna ruszyła.

  - Dlaczego wybór padł właśnie na te trzy miasta?

  - Metodą eliminacji. Wiadomo było, że najważniejszą rzeczą w tym całym interesie są stadiony, na których przyjdzie grać, nie mówiąc już o łączności telefonicznej i całym zapleczu. Wytypowaliśmy więc boiska BKS-u, Cieszyna i Hejnału, które zostały zaakceptowane przez komisję UEFA, wizytującą je w lipcu ub. roku. W jej skład wcodzili panowie Renato Orlando ze Szwajcarii oraz Kosta Popovic z Jugosławi. Komisja po zastrzeżeniu pewnych warunków zgodziła się na nie, nie przeszedł, jak to się mówi, stadion Beskidu Andrychów ze względu na złą nawierzchnię.

  - Jakie to były warunki?

  - Modernizacja. Nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym. Tak więc, na przykład na stadionie BKS buduje się zegar boiskowy oraz przerabia na wysoki połysk szatnie i zaplecze sanitarne. W Kętach wyremontowamo nawierzchnię boiska oraz porządkuje się otoczenie stadionu a także przebudowuje zaplecze. Tu chyba było najwięcej roboty, bo wiadomo, jak wyglądają szatnie i łazienki na naszych boiskach, a tymczasem regulamin UEFA przewiduje, że organizator musi zapewnić tego rodzaju pomieszczenia oddzielnie dla każdej z dwóch drużyn. W Cieszynie maluje się wnętrza, wymienia ławki na widowni, jest tylko kłopot z instalacją zegara. Wprawdzie nie musi on być, ale powinien jak twierdzi wspomniany regulamin. Tymczasem cieszyńscy działącze mają kłopot z przeskoczeniem odpowiedniego przepisu, który nie pozwala zlecać tego rodzaju robót prywatnemu wykonawcy. Takiego właśnie mają, bo innego, tzn. państwowego nie ma, tylko... jak mu później przekazać 50 tys. złotych, bo o taką kwotę chodzi? Reasumując mogę powiedzieć, że przygotowania właściwie wchodzą w końcową fazę. Szkoci, Włosi, Portugalczycy i reprezentanci RFN mieszkać będą w Domu Wczasowym "Transportowiec" w Olszówce tam też będzie zlokalizowane biuro zawodów i biuro prasowe. Opiekę nad poszczególnymi ekipami sprawować będą cztery zakłady: FSM, "Celma", ZML Kęty i "Andropol". Wracając jeszcze do stadionów: wszystkie muszą być gotowe do 25 bm., kiedy nastąpi wstępny odbiór przez komisje PZPN. Natomiast w dniach 27 i 28 bm. boiska w Bielsku, Cieszynie i Kętach muszą znajdować się w pełnej gali mam na mysli ich stan techniczny, dekoracje, zradiofonizowanie, połączenia telefoniczne i teleksowe. itd. W tych dniach właśnie wizytować je będzie komisja UEFA, która dokona tzw. weryfikacji dopuszczającej do zawodów. Na pewno wszystko będzie dobrze, choć muszę powiedzieć, że kłopotów mamy mnóstwo. Chociażby z boiskiem Beskidu Bielsko, które zostało wyznaczone na boisko treningowe dla ekip, podobnie jak stadion Orła w Kozach, tymczasem... Beskid w najlepsze zabrał się do remontu swego obiektu. Jeszcze może zdążyć na czas ale pod warunkiem pełnej mobilizacji i pomocy innych instytucji, bo inaczej będą kłopoty. Boiska treningowe bowiem też muszą odpowiadać przewidzianym przez UEFA warunkom. Trudno.

  - Co z biletami?

  - Będą w cenach: 40 złotych na trybuny kryte, 30 - na otwarte i 12 złotych dla młodzieży do lat 14. Zamówienia zbiorowe zakłady pracy mogą składać: w Bielsku do Okręgowego Związku Piłki Nożnej, ul. Partyzantów 59, w pozostałych dwóch miastach do sekretariatów klubów Hejnał i Cieszyn. Indywidualnie w przedsprzedaży będzie można kupić bilety: w Bielsku od 13 bm. w kasach stadionu BKS (od ul. Greczki) w godz. 10 - 19, natomiast w Cieszynie i Kętach od 17 bm., także we wspomnianych klubach

Rozmawiał:
Jan Jeleń

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Kwiecien
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:42173 gości.
Dzisiaj (2024-04-12) stronę odwiedziło: 905 gości.
Wczoraj (2024-04-11) stronę odwiedziło: 809 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony