Strona główna - Artykuły


Artykuły - Radni o sporcie

  Po raz pierwszy w okresie powojennym na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej w Cieszynie omawiano sprawy sportu, turystyki i wypoczynku po pracy.

  Obszerny referat, dotyczący oceny bazy rekreacyjno - sportowej na terenie Cieszyna i kieruków działania na lata 1972 - 1975 przedstawił na sesji zastępca MRN - Jacek Daszkiewicz.

  Na terenie Cieszyna mamy obiekty sportowe należące do Klubu Sportowego i szkół. Istnieją 2 stadiony piłkarskie, 4 boiska do siatkówki, 3 do koszykówki, 1 do piłki ręcznej, 1 otwarta pływalnia, 9 sal gimnastycznych, 1 naturalne lodowisko i 1 przystań kajakowa. W szczególnie trudnej sytuacji, wobec niewystarczającej ilości obiektów, znajduje się wychowanie fizyczne i sport szkolny. Nie wszystkie szkoły obiekty takie posiadają, nie posiada bazy również miejscowy MKS. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest niezadowalający rozwój sportu szkolnego. I tak, z ogólnej liczby ponad 7.000 młodzieży uczącej się w Cieszynie tylko 605 uczniów należy do SKS. Fatalnie przedtawia się stan sal gimnastycznych. Najgorsze warunki pod tym względem mają Technikum Mechaniczne i Budowlane oraz ZSZ.

  Analiza wykorzystania sal gimnastycznych w mieście, dokonana przez KKFiT oraz Zarząd Oddziału SZS, wykazała, ze we wszystkich salach, w jednym dniu prowadzonych jest 108 godzin zegarowych zajęć - natomiast łącznie dzienne zapotrzebowanie przekracza 195 godzin. Z powyższych danych wynika, że dzienny deficyt wynosi 87 godzin, które może być pokryty jedynie w przypadku uzyskania nowych obiektów. Nie rozwiąże tego problemu nowa hala sportowo - widowiskowa na boisku KS ani też planowana budowa hali gimnastycznej w Zespole Tecników Rolniczych.

  Zaplecze dla sportu szkolnego wymaga dalszej rozbudowy i stosownych nakładów. W minionych latach niewiele w tym zakresie zrobiono. Do pozytywów należy jedynie zaliczyć generalny remont sali gimnastycznej w Szkole nr 4 (sala Hassewicza) oraz budowę asfaltowych boisk dla szkół nr 3,4 i 9.

  W trakcie budowy znajduje sę boisko dla ZSZ przy ulicy Frysztackiej, wykonywane własnymi siłami przez młodzież. Planowana jest budowa zastępczego boiska asfaltowego dla szkoły nr 5, między budynkami przy ulicy Parkowej. Utwardzenia wymaga również plac koło Szkoły nr 6, o zniszczonej nawierzchni kortowej. Zagadnieniem pilnym staje się przystąpienie do budowy boiska dla szkoły nr 8 na osiedlu przy ulicy Chopina. Zachodzi także potrzeba urządzenia i rozbudowy trawiastego stadionu obok Filii Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Nowotki.

  Nawet ta ograniczona ilość obiektów bardzo często świeci zresztą pustkami - szczególnie zimą. A można przecież wykonać na boiski ślizgawkę. Myśli się również o oddaniu cieszyńskiego amfiteatru pod patronat Szkolnego Związku Sportowego. Mogłoby się tam odbywać zajęcia młodzieży z Technikum Budowlanego czy też z pobliskich szkół podstawowych.

  Wobec ostrego deficytu odpowiednich sal gimnastycznych aktualny stał się znowu postulat przekształcenia obiektu "Zaczisza", przu ulicy Błogockiej na salę gimnastyczną. Z dniem 1.01.1972 obiekt ten otrzyma w zarząd miejscowy KS.

  Główny obiekt KS przu ulicy Jana Łyska jest eksploatowany w sposób nadmierny. Dziennie ćwiczy tam ponad 700 dziewcząt i chłopców. Wiele urządzeń sportowych wymaga natychmiastowego remontu. Obiekt ten wzbogaci się niebawem o piękną halę sportową, która powstaje dzięki pomocy CELMY. Budowana w czynie społecznym, posiadać będzie również okazałą widownię na 300 miejsc. Po jej oddaniu trenować tam będą niektóre sekcje klubowe, odciążając tym samym szkolne sale gimnastyczne.

  Klub posiada także dokumentację na kapitalny remont pawilonu sportowego, kóry uzyska bezpośrednie połączenie z halą sportową. Będzie się w nim mieściło pełne zaplecze dla sali.

  W zdecudowanie gorszej sytuacji znajduje się drugi stadion "Pod Wałką". Ze względu na sporą odległość od centrum miasta, rzadko korzystają z niego szkoły. Niektóre urządzenia boiska wymagają natychmiastowego kapitalnego remontu (odbudowa ogrodzenia, remont trybun, pawilonu gospodarczego, wałów ochronnych od strony Młynówki i utwardzenie dojazdu.

  Kolejny obiekt klubowy to lodowisko na Bobrówką. Po okresie zaniedbań przystąpiono do jego przebudowy. PZM buduje tam ośrodek szkoleniowy, w realizacji znajduje się także budowa pawilonu sportowego stanowiącego zaplecze, zarówno dla sekcji hokeja, jak i codziennych użytkowników. Od szeregu lat dyskutuje się nad potrzebą budowy sztucznego lodowiska w mieście. W planie ogólnym zarezerwowano nawet lokalizację za Górą Zamkową. WWKFiT rozważa usytuowanie w Cieszynie sztucznego lodowiska budowanego ze środków centralnych.

  W sumie baza sportów zimowych w Cieszynie jest słaba. Istnieje wprawdzie "Cieślarówka", dla której opracowano nawet plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniając budowę toru saneczkowego. Z uwagi na prowadzone tam inwestycje teren zmienił nieco konfigurację, dlatego należy tak go zagospodarować uwzględniając zarówno saneczkowanie, jak jazdę na nartach, a w lecie plażowanie i zabawy ruchowe.

  Ostatnim obiektem sportowym jest kąpielisko miejskie, które w okresie letnim jest jedynym miejscem kąpieli na wodach otwartych Cieszyna. W przyszłym roku planuje się właściwie zagospodarować i doprowadzić do należytego porządku korty tenisowe.

  Być może miasto otrzyma niebawem krytą pływalnię. Planowane jest otwarcie basenu w podziemiach nowego budynku produkcyjnego "Elektrometalu". W dalszej przyszłości zakłada się budowę basenu krytego dla Filli UŚ.

(cz)

Lata 2000-2009
Lata 1990-1999
Lata 1970-1979

Kalendarz
Wrzesien
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:45637 gości.
Dzisiaj (2024-09-14) stronę odwiedziło: 635 gości.
Wczoraj (2024-09-13) stronę odwiedziło: 2354 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony