Strona główna - Wspomnienia


Wspomnienia - Tadeusz Zubek - Współpraca z trenerami

 Moje zainteresowania sportem sięgają lat 1923-1931, kiedy to byłem uczniem ośmioletniego Gimnazjum Klasycznego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Już będąc w pierwszej klasie zainteresowałem się piłką nożną, oglądając treningi i mecze ówczesnego Piasta. Było to na małym boisku nad Bobrówką, w rejonie dzisiejszej Elektrowni. Okazało się jednak, że zaczęły pociągać mnie również inne dyscypliny, takie jak pływanie, lekkaatletyka, a nawet narciarstwo i piłka wodna, które z zapałem uprawiała cieszyńska młodzież. Był to przecież okres, w którym modne było uprawnianie kilku dyscyplin sportu.

 Po maturze praca i studia w Krakowie. Tu również uprawiałem sport w ulubionej piłce nożnej i lekkiej atletyce - aż do 1936 roku. Następnie występowałem w barwach KS Strzelec jako bramkarz, głównie na boiskach powiatu cieszyńskiego i bielskiego. Okres II wojny światowej to przerwa w działalności Piasta, to okres walki o niepodległą Polskę. Jako oficer rezerwy brałem udział w kampanii wrześniowej 1939 roku w rejonie Nowego Sącza i południowej granicy ze Słowacją. 3 maja 1945 roku wróciłem razem z rodziną do Cieszyna.
Po przerwie wojennej na nowo, z zapałem zacząłem uprawiać sport, grając jako bramkarz reaktywowanego TS Piast, a także zawodnik nowo powstałej sekcji L.A.

 Już w maju 1945 r. z polecenia ówczesnego burmistrza Cieszyna Jana Smotryckiego rozpocząłem również działalność społeczną w klubie wspólnie z długoletnim działaczem Stanisławem Waszkowskim.

 W latach 1945-1946 pełniłem funkcję wiceprezesa sportowego Klubu w latach 1946-47 zostałem prezesem. Działalność społeczna i czynne uprawianie sportu przynosiło mi wiele satysfakcji, bo ludzie garnęli się do Piasta.

 Z tego okresu wypada przypomnieć nazwiska kilku zawodników takich jak: Brenner, Sitko, Stoły, Sztoler, Huczała, Bylica, Moskorz, Szkwara, Zaręba czy Janiszewski.
Mecze rozgrywano również w sąsiedniej Czechosłowacji z takimi drużynami jak TJ Trzyniec, Polonią Karwina, Slezską Ostrawa, Ostra-wica Frydek-Mistek, Tatrą Koprzywnica. Trudno sobie przypomnieć wyniki tych spotkań, ale najważniejszy był w nich mój udział. Warto podkreślić, że w tym okresie Piast należał do najlepszych drużyn piłkarskich podokręgu PZPN w Bielsku.

 W lekkiej atletyce największe sukcesy odniosłem w skoku o tyczce - zdobywając mistrzostwo Śląska (LZS-ów) oraz w rzucie młotem. Po okresie startów - przyszła kolej na działalność, jako kierownik sekcji L A. w Piaście. Pokazało się w tym czasie wiele utalentowanych dziewcząt i chłopców. Wspomnieć należy tu: Zofię Słoboszowską (późniejszą znaną aktorkę), Helenę Lenartównę, Marię Gawlas, a także Rucką, Dudę i wiele innych. Do bardzo znanych na arenach sportowych naszego kraju należeli: Janusz Ratajczak, Jerzy Piskorczyk, Władysław Fedyczkow-ski, Nanke, Kłoda.

 Działalność społeczną w latach 70. kontynuowałem w LZS Cieszynianka. Zaszczytem dla mnie, jako cieszyńskiego działacza (Piasta - Ogniwo) była współpraca na obozie Federacji „Ogniwo" z trenerami polskiej kadry narodowej: Gieruttą, Malakiem, Dudkiem. Sportowy życiorys i moją fascynację sportem uzupełnić wypada mi o krótki okres tworzenia i działania w sekcji siatkówki kobiet, która wywalczyła awans do II ligi państwowej.

 W roku Jubileuszu 90-lecia Klubu przeżyłem mocno sukces i awans koszykarzy Piasta do II ligi oraz spadek piłkarzy do klasy okręgowej. Ale taki właśnie jest sport. Dlatego tak pasjonuje ludzi.

Kalendarz
Marzec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Zaloguj się
Uzytkownik nie zalogowany
Login:
Hasło:



Nie masz jeszcze konta?
Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
Zapomniane hasło?
Sponsorzy
Galeria
Licznik

Stronę odwiedziło:20802 gości.
Dzisiaj (2024-03-28) stronę odwiedziło: 1383 gości.
Wczoraj (2024-03-27) stronę odwiedziło: 115 gości.

Copyright © 2003 - 2009 Dawid Paruzel | Design ph | kontakt | o stronie | mapa strony